اخبار آژانس -

مسجد جامع دو طبقه جهان اسلام در ایران

مسجد جامع دو طبقه جهان اسلام در ایران
مسجد جامع دو طبقه جهان اسلام در ایران
تاریخ انتشار : 1397/09/24

احتمالا مساجد جامع زیادی را تاکنون بازدید کردید و لب به تحسین معماری و دقت نظر سازندگان آنها گشوده اید اما  مسجد جامع اردستان در ابتدای ورود انسان را جذب می‌کند و خشت‌های قدیمی، 2 طبقه بودن آن و مناره قدیمی که دارد جالب و جذاب است. این مسجد زیبا 4 دوره تاریخی را طی کرده که شامل  لایه اول مربوط به 1900سال پیش و لایه ساسانی ، لایه دوم مربوط به دوران آل بویه و لایه سوم که مهمترین قسمت مسجد را تشکیل می‌دهد  مربوط به سال 553 هجری قمری و لایه سلجوقی است آخرین لایه تاریخی که شناسایی شده نیز لایه دوران صفویه است. این بنا شامل مدرسه علوم دینی، حسینیه، کاروانسرا، حمام، بازارچه و آب انبار است .
بکر بودن و تازگی خیلی قشنگی که در گچ بری‌های آن وجود دارد بی نظیر است و سیستم صدایی که در این مسجد ایجاد شده فوق العاده است.گنبد مسجد دوجداره و ضد زلزله است و دارای 3 محراب است که محراب اصلی مسجد در زیر گنبد قرار گرفته و دارای گچ بری و آیات قران زیبایی است که خود به عنوان زیباترین محراب جهان شناخته می‌شود. در ایوان جنوبی مسجد جامع اردستان نقوش اسلیمی گچ بری شده بر روی آجر نقش بسته است که  این طرح به نام درخت زندگی و برگرفته از درخت انگور است که خود منحصر به فرد و در جای دیگری وجود ندارد.
این مسجد منحصر به فرد در سال 1311 به شماره 180 به عنوان نخستین مسجد 2 طبقه جهان اسلام در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.شرکت سورینت پرواز بازدید از این مکان را به مسافران این شهر پیشنهاد می نماید و آرزوی ثبت تجربه ایی خاطره انگیز را برای تک تک دوستاران آثار تاریخی دارد .