اخبار آژانس -

مسجد صورتی و شنل های رنگی اجباری

مسجد صورتی و شنل های رنگی اجباری
مسجد صورتی و شنل های رنگی اجباری
تاریخ انتشار : 1397/12/18

ای که زیبایی پرستی، جانب شیراز آی// تا به گلزار ادیبش، بین هزاران حورعین

آسمان هرروز بر این خاک تعظیم آورد// چون زیارتگاه رندان جهان را زائرین

وصف شیراز بهشت‌آئین، نیارم کرد من// سعدی شیراز باید تا سخن گوید چنین

این نسیم خاک شیراز است یا مشک ختن// یا نگار من پریشان کرده زلف عنبرین

نوروز و زیبائیهای مدهوش کننده آن و سفری به شهر شیراز ، شهر شعر و ادب ، شهر سرو ،گل و بلبل و شهر جاذبه های خاص و .... . روی سخن شرکت سورینت پرواز ، مسجد تاریخی نصیر الملک است . نمی شود شیراز رفت و به دیدار مسجدی از رنگ و نور نرفت . این مسجد متعلق به دوران قاجار است و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و در کوچه نصیر الملک واقع شده است که به دستور میرزا حسن علی خان، ملقب به نصیرالملک که از اعیان و اشراف این شهر بود، ساخته شد. معمار این مسجد زیبا، محمد حسن معمار بود و مدت ساخت آن حدود 12سال و از سال 1255 تا 1267خورشیدی به طول انجامید. بازی نور و رنگ در شبستان زیبای این مسجد به ویژه وجود کاشیکاری های هفت رنگ فیروزه ای، صورتی و شیشه های رنگی باعث شده است که این مسجد به مسجد صورتی نیز شهره شود.

بر اساس ابلاغیه اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس، استفاده از چادر برای ورود بانوان به این مسجد اجباری است و گردشگران از پانزدهم اسفندماه 97 باید با این نوع پوشش وارد این مسجد تاریخی شوند. این خبر را مدیر داخلی مسجد تاریخی نصیرالملک اعلام نمودند. دلیل اجرای این طرح را اینگونه بان نمودند که ، متاسفانه برخی در گذشته، عکس های نامناسبی در مسجد نصیرالملک می گرفتند و آنها را در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام منتشر می کردند که این مساله ناراحتی بازدیدکنندگان را در پی داشت.

برای این منظور 500 شنل با کلاه و آستین با رنگ های شاد و روشن جهت راحتی گردشگران خارجی و داخلی، طراحی شده است ، هر چند که این طرح، هزینه های زیادی را برای این مجموعه به دنبال داشته است.و برای جلوگیری از ازدحام برای دریافت شنل، درهای ورودی و خروجی این مسجد از هم جدا شده است.

هزینه ای بابت این شنل ها از بازدیدکنندگان دریافت نخواهد شد و با یک شرکت خدماتی نیز برای شست و شوی روزانه شنل‌ها قرارداد منعقد شده است.این طرح در مسجد سلطان احمد استانبول ترکیه اجرا شده و موفقیت آمیز بوده و امید است در مسجد نصیرالملک نیز با موفقیت اجرایی شود.